6

Amžinas klausimas, tamsus ar šviesus puslapis?

2011/11/14 Autorius Kategorija Spalvos

Bandydami apsispręsti, ar kuriamas puslapis bus šviesus, ar tamsus, iš tikro renkamės puslapio fono (background) spalvą. Manau, kad tai - pirmas ir labiausiai puslapio nuotaiką įtakojantis veiksnys.
Kalbėdami apie šviesius puslapius dažniausiai kalbame apie šviesų puslapio foną su tamsiu tekstu. Tuo tarpu tamsūs puslapiai turi tamsų foną, derinamą su šviesiomis raidėmis.
Tenka pripažinti, kad kiekvienas iš mūsų spalvas suprantame skirtingai, nes šios sukelia skirtingas asociacijas. Skirtingose kultūrose žmonės skirtingai supranta šviesių ar tamsių atspalvių reikšmę.
Man asmeniškai labiau patinka šviesūs minimalistiniai interneto puslapiai su šviesiai pilkais atspalviais bei tamsiu tekstu. Su tokiais puslapiais lengviau dirbti, juose tekstas įskaitomesnis. Čia puikiai tiks analogija, kad žmonės šviesoje mato geriau ir su tuo ginčytis sunku. Noriu pabrėžti, kad čia tik mano asmeninė nuomonė.

Problogger puslapyje atliktas tyrimas parodė, kad didesnei daliai šio puslapio skaitytojų patinka šviesūs puslapiai. Trečdalis išsakiusių nuomonę mano, kad spalvos turi priklausyti nuo puslapio.
Šviesus vs. Tamsus dizainas

 

Galime pasinaudoti keliomis gairėmis, padėsiančiomis pasirinkti šviesų ar tamsų puslapio foną:

Teigiamos šviesių puslapių savybės:

  • Įskaitomumas
  • Daugumai iš mūsų tai priimtina ir lengviau suprantama
  • Šviesių puslapių dizaino procesas paprastesnis
  • Tinka įvairiausiems puslapiams
  • Galima derinti su dideliu kiekiu informacijos.
  • Įprastumas

Neigiamos šviesių puslapių savybės:

  • Puslapiai gali atrodyti tušti
  • Mažesnis spalvinis kontrastas
  • Puslapis gali sukelti nuobodulį

 

Teigiamos tamsių puslapių savybės:

  • Elegantiškumas
  • Didesnis spalvinis kontrastas
  • Užpildoma tuščia erdvė, naudinga jeigu puslapis turi mažai turinio
  • Sukelia stipresnius jausmus.
  • Originalumas

Neigiamos tamsių puslapių savybės:

  • Puslapis gali atrodyti “sunkus”
  • Puslapiai yra mažiausiai 10% mažiau įskaitomi
  • Lengva perpildyti skirtingomis spalvomis
  • Tinka toli gražu ne visiems interneto puslapiams

 

Tipografija tamsiame fone

Kadangi akivaizdu, jog tamsiuose puslapiuose tekstą įskaityti sunkiau, todėl ir šriftų derinimui turime skirti daugiau dėmesio. Šriftai turi būti didesni, tarpai tarp teksto eilučių turi būti atitinkamai padidinti. Tekstą turime išskaidyti mažais paragrafais, juos atskirdami erdve. Kadangi serif tekstai turi daugiau detalių, jie tamsiame fone sunkiau įskaitomi. Dėl šios priežasties, turėtume naudoti sans-serif šriftus.

Tipografija šviesiame fone

Kadangi šviesiame fone tamsūs šriftai įskaitomi lengviau, juos derinti paprasčiau nei tamsiame fone. Kaip tik todėl galime derinti sans-serif ir serif šriftus. Man labiau patinka sans-serif šriftai, todėl, kad, mano nuomone, jie paprastesni ir suprantamesni. Puslapyje su šviesiu fonu galime talpinti didelius kiekius tekstinės informacijos, prisimindami šriftų dydį, tarpus tarp raidžių ir eilučių. Vienoje eilutėje geriausia palikti vidutiniškai 70 simbolių.

 

Išvada galėtų būti tokia - norintiems originalumo verta rizikuoti su tamsiomis spalvomis. Tiems, kas ruošiasi puslapyje talpinti didelį kiekį informacijos, reikėtų pasikliauti šviesiomis fono spalvomis. Verta prisiminti, kad geriausias rezultatas gaunamas laužant taisykles bei palengvinant informacijos įsisavinimą.

 

Cool tamsūs puslapiai:

krisjaydesigns.com

 

kidkoala.com

 

www.mediocore.cz

 

kaduma.net

 

mutantlabs.com

 

 Cool šviesūs pulsapiai:

ycnonline.com

 

8020.com

 

aentan.com

 

andyrutledge.com

 

arias.ca

 

 

O tu, mielas skaitytojau, renkiesi tamsų ar šviesų puslapi?

 

Puslapis įkvėptas: 1stwebdesigner.com, problogger.net, ivanasetiawan.com, webitect.net

Panašūs straipsniai:

 

 

Tags: , , , , , ,

  • Tomas

    Man asmeniškai visiškai balti puslapiai atrodo labai banaliai ir šiek tiek primena senovinius puslapius. Tamsaus fono ir primarginti atrodo vaikiškai, kaip CS ar kitų žaidimų forumai. Reikia ieškoti to viduriuko :)  Galima derinti šviesų puslapio foną su spalvotais elementais. Taip svetainė atrodys gana šiuolaikiškai. Svarbiausia, jog fonas esantis po tekstu bei kita info netrukdytų aiškiai perskaityti informacijos.

    • Anonimas

      Matai, balti puslapiai su juodu tekstu yra įskaitomiausi, didžiausias kontrastas,  nors dar geltona su juodu gerai sužaidžia. Nors balta arba juoda yra ekstremaliausia, todėl ir straipsnyje miniu šviesius vs. tamsius puslapius. O dėl įskaitomumo tu teisus, nėra nieko beprasmiškesnio kaip tekstas internete, kurio negalima perskaityti…

  • http://www.giedresblogas.lt Giedre

    Aš labiau mėgstu šviesius puslapius. Man jie atrodo tvarkingiau, be to - lengviau įskaitomi, mažiau vargina akis. Nežinau, gal kažkiek man jie mieli ir todėl, kad primena knygų puslapius. Žinoma, viskas priklauso nuo temos. Kodėlgi mergaitei, rašančiai apie itin mergaitiškus dalykus, nepadarius puslapio fono rožinės spalvos? Būtent toks yra blogas „Laimės paieškos rožiniame mieste“ (http://www.pinkcity.lt/ ), kur tekstas rašomas ant balto fono, bet aplink yra rožinė spalva, puikiai deranti ir prie blogo pavadinimo, ir prie temų. Jeigu puslapis yra, pvz., apie metalo muziką, jam labiau tiktų tamsios, negu šviesios fono spalvos ir panašiai. Apskritai tamsi fono spalva atrodo stipresnė, visgi šviesi - draugiškesnė, solidesnė, mielesnė.

    • Anonimas

      man irgi atrodo, kad puslapio dizainas turi atspindėti turinį, kuris bus skelbiamas puslapyje. „Laimės paieškos rožiniame mieste“ labai intensyvi rožinė, tekstas nei baltas nei juodas ant tokio fono lengvai iskaitomas nebūtų.
      Dėl to kokius jausmus sukelia tamsios spalvos, priklauso nuo kiekvienos spalvos, ar paviekslėlio. Net pas lietuvius balta spalva yra prieštaringai suprantama. Gali reikšti džiaugsmą, lengvumą, švarą. Tautosakoje balta spalva reiškia mirtį, kai siejama su šalčiu ir žiema. Taigi viskas priklauso, nuo to kaip spalvą pristatysi.

  • http://www.laimeskudikis.lt/ Ieva

    Pavyzdžiai laabi gerai iliustravo, kad yra puikių tiek šviesaus, tiek tamsaus dizaino pavyzdžių :) Bet savo tinklaraščiui ir aš rinkausi šviesią paletę - norėjau, kad maniškis būtų šiltas, šviesus ir jaukus - norisi pavartot žodį „saulėtas“. :)

    • Anonimas

      visai neblogai pasisekė pasiekti rezultatą, daugiausia dominuoja žemės spalvos